Hakkımızda


SARKUYSAN 1972 yılında, ticari hayatımızın önemli merkezlerinden olan Kapalıçarşı'da altın ticareti yapan sarraf ve kuyumcuların öncülüğünde kurulmuştur. İsmi, kurucularının mesleklerini ifade eden SARraf, KUYumcu ve SANatkar kelimelerinin ilk üç harflerinin birleştirilmesinden türetilmiştir.

Şirketin; ülkemizde tamamı halka açık çok ortaklı ilk başarılı kuruluş olarak, sanayileşme tarihimizde özel bir yeri bulunmaktadır. Gebze ve Darıca Bölgesinde sahibi olduğu 175.000 m2 yi aşan açık arazide yer alan 90.000 m2 yakın kapalı alanda, elektrolitik bakır ve mamulleri, bakır boru , bakır lama ve emaye bobin teli üretimi yapan kuruluşun başlangıçta 10.000 ton / yıl olan üretim kapasitesi bugün 220.000 ton / yıla çıkarak bir dünya ölçeğine ulaşmıştır.

Ürünleri; elektroteknik, elektronik, motor, haberleşme, elektrik üretim ve dağıtımı, güneş enerjisi, ev cihazları ölçü aletleri, savunma, otomotiv, kimya, inşaat, ısıtma - havalandırma ve sıhhi tesisat sanayilerinin standart girdisi olmaktadır. Tüm faaliyetleri için TS EN ISO 9001 ve IATF 16949 Kalite, ISO 14001 Çevre ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri ve TSE Covid 19 –Güvenli Üretim belgeleri olan ve ürünlerinde "SKS" markasını kullanan Sarkuysan, yurtiçinde sektörde üretim ve satışlarıyla lider olup, ürünlerinin önemli bir bölümünü de 5 kıtadaki 80 ülkeye ihraç etmektedir. Bugün Avrupa’da üretilen binek ve ticari araçların tahminen yarısında SARKUYSAN teli kullanılmaktadır. Uzun yıllardır ABD’deki Uzay Araştırma Merkezi Nasa'ya ve uçak sanayilerinin tedarikçi kuruluşlarına oksijensiz bakırdan üretilen tel ile nikel kaplı bakır tel verilmektedir.

Toplam 900'e yaklaşan personeli olan kuruluşun üretiminde görev alan işçilerin % 90'nı lise ve teknik lise düzeyinde eğitimli olup her yıl eğitim programlarına katılmaktadır. Üretimde kullandığı makine ve tesislerin büyük bir bölümünün imalatını bünyesinde gerçekleştiren, ayrıca üretimin güvenliği açısından büyük önem taşıyan elektrik enerjisini ve kullandığı buharı üreten co-jenerasyon tesisine de sahip bulunan kuruluş 45 yıllık bilgi birikimini ve deneyimlerini know-how olarak yurtdışına da satabilmektedir.

Sarkuysan bir şirketler topluluğudur. Makine, yedek parça imalatı ve çevre koruma teknolojileri alanında faaliyet gösteren SARMAKİNA A.Ş., otomotiv ve makine imalatı sektörüne pik ve sfero döküm üretimi yapan DEMİSAŞ A.Ş., pazarlama ve satış şirketi SARDA A.Ş. ile BEKTAŞ A.Ş. Grup içinde yer alan kardeş kuruluşlardır. Sarkuysan'ın yoğun ihracatı çerçevesinde ürünlerini doğrudan pazarlamak üzere bu alanda çok önemli bir ülke olan İtalya'da temsilciliği bulunmaktadır. Bunun yanında Almanya’da emaye bobin tel ürünlerimizin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yürüten BEMKA -KUPFERLACKDRAHT GMBH isimli şirketimiz bulunmaktadır. Ayrıca ABD'de öncü bir Türk kuruluşu olan SARK-WIRE isimli şirketimizin önce New York eyaletinin başkenti Albany'de ve daha sonra Toccoa, Georgia da iki üretim tesisi bulunmaktadır. Bir diğer yurtdışı kuruluşumuz olan ve Bulgaristan Shumen’de kurulan SARK-BULGARIA Şirketimiz fabrikası da 2019 yılında üretime başlamıştır. Bunların dışında küçük çaplı talepleri karşılamak üzere İstanbul’da Perpa Ticaret Merkezi’nde satış mağazamız ile Ege Serbest Bölgesinde ihracat amaçlı katma değeri yüksek ürünler üreten tesislerimiz bulunmaktadır.

Yaşamımızı renklendiren ve kolaylaştıran çağdaş nice endüstriyel mamullerin üretimi için, iç ve dış piyasalarda çok sayıda sektöre "SKS" markası ile dünya standartlarında girdi sağlayan, her yıl üst seviyelerde ve artan oranlarda yarattığı istihdam, kazandırdığı döviz, ödediği vergiler, dağıttığı kar payı ve gerçekleştirdiği sosyal yatırımları ile katma değer yaratan tahminen 15.000 ortaklı ve çatısı altında yedi şirketi bulunan SARKUYSAN, tamamı halka açık, profesyonel kadroların yönettiği, çağdaş üretim ve yönetim yapısı ile bir dünya kuruluşudur.